Sektörden Haberler

Otomotivde parça parça geri dönüşüm

Otomotiv üretiminde kullanılan binlerce parça geri dönüştürüldüğünde birçok endüstride tekrar kullanılarak üretimden kaynaklı enerji tüketimini düşürürken çevre kirliliğini de önlüyor. Araç üretiminde harcanan enerjinin yüzde 64’ü madencilik ve malzeme üretiminden kaynaklanıyor.

oluştururken, araç üretimi için gereken enerji, araç başına 41,8 MJ/kg seviyesinde gerçekleşiyor. Madencilik ve malzeme üretim süreçleri ise araç üretiminde toplam tüketimin yüzde 68’ini oluşturuyor. Alüminyum, plastik, çelik, madeni yağ gibi maddelerin geri dönüşümüyle sürdürülebilirliğin yakalanacağını ifade ediliyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN ÖNEMİ
Üretim süreçlerinde zorlu bir yılı geride bırakan yedek parça ve tedarik sanayinde enerji üretiminde ve ham madde bulunurluğunda yaşanan problemlerin, e-mobilite ve sürdürülebilirliğin önemini tekrar göz önüne koyduğunu söyleyen sektör yetkililerinden Saim Aşçı araştırma raporuna göre bir otomobilin üretiminde kullanılan binlerce parçanın geri dönüştürüldüğünde birçok endüstride tekrar kullanılarak üretimden kaynaklı enerji tüketimini düşürürken çevre kirliliğini de önlediğini belirtti.